5 Ocak 2013 Cumartesi

Steinbeck'in 'Fareler ve İnsanlar' Kitabını Sakıncalı Bulan Milli Eğitim Müdürü Kitabın Tamamını OkumamışDünyaca ünlü yazar John Steinbeck'in 'Fareler ve İnsanlar' isimli kitabında bir veli tarafından bazı bölümlerinin sakıncalı bulunarak İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurması üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı açıklamada bulundu. Bardakçı; "Bir sansürleme, kitapları toplatma kütüphanelerden toplatma gibi bir durum yok. Kitabı okumadım ama vallahi bir gencin çok da bilmesi gereken önemli bir konu değil diye düşünüyorum" dedi.

100 Temel Eser arasında bulunan Steinbeck'in ünlü 'Fareler ve İnsanlar' kitabının bazı bölümleri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından bir velinin şikayeti üzerine mercek altına alındı. İsmi açıklanmayan bir velinin 13 Kasım 2012 tarihinde lise öğrencisi oğlunun adı geçen kitabı okuması ve kitabın çeşitli bölümlerini müstehcen bulması üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi vermesi üzerine, 5 kişilik komisyon heyeti oluşturuldu. 3 Aralık'ta toplanan Komisyon Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayıyla yıllardır liselerde okutulan kitabın bazı sayfalarının "ahlaki olmayan" bölümler içerdiğine karar vererek, Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurdu.

Gözlerin çevrildiği İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ise konunun kamuoyunda abartıldığını belirterek pratikte herhangi bir sansürün uygulanmadığını belirtti. . İlgili şikayet dilekçesinin 2012 yılının Kasım ayına ait olduğunu belirten Bardakçı kitabın 'Gayri ahlaki' bölümlerinin iddiası üzerine açıklamada bulundu. Bardakçı; "Kitabı okumadım ama o bölümleri okudum. Bir gencin çok da bilmesi gereken önemli bir konu değil diye düşünüyorum.

Dilekçenin verilmesi üzerine arkadaşlar Türkçe'ye çevirisin yapan bazı yayınevlerinin karşılaştırmasını yaparak incelediler. Komisyon da velinin işaret ettiği bölümlerdeki satırların yer aldığını tespit ederek Bakanlığımıza komisyonun tespitine ilişkin yazıyı gönderdi" dedi.

Sansür iddialarını da değerlendiren Bardakçı; "Şu an da herhangi bir sansürleme, kitapları toplatma, kütüphanelerden toplatma gibi bir durum yok. Belki öğrencilerimizin elinde şu anda kitap duruyor. Bu 100 temel eser arasında yer aldığı için incelendi. Başka bir roman ya da öykü olmuş olsaydı bizi zaten ilgilendirmezdi. Kitabı okumadım ama vallahi bir gencin çok da bilmesi gereken önemli bir konu değil diye düşünüyorum" dedi.

kaynak: baskahaber.org

Hiç yorum yok: