2 Aralık 2012 Pazar

Monocle Dergisi'nden 'Yumuşak Güç Ülkeleri' ListesiMonocle dergisi ülkelerin sosyal bütünlük ve kültürüyle diğer ülkeleri etkileyişini anlatan ‘yumuşak güç’ araştırması yayımladı. İngiltere’nin zirveye oturduğu araştırmada ABD ikinci, Türkiye 20’nci sırada yer aldı 

‘Yumuşak güç’ terimi ilk kez Harvard Üniversitesi profesörü Joseph Nye tarafından ortaya atıldı. 

Dünyanın en önemli iş ve kültür dergilerinden İngiltere merkezli Monocle’ın ülkelerin askeri ve ekonomik değil; sosyal bütünlük ve kültürüyle diğer ülkeleri etkileyişini anlatan ‘yumuşak güç’ araştırmasında ülkelerin diplomatik altyapısı, kültür alanında ortaya koydukları ürünler, eğitim kapasitesi, iş dünyasındaki czibesi, düşünce kuruluşlarının sayısı, internet kullanıcılarının sayısı, son olimpiyatlarda kazanılan ödüller, medyanın gücü gibi alanlar incelendi. 

Giriş bölümünde yumuşak gücün artık Batı’nın tekelinden çıktığı; Türkiye, Brezilya, Çin gibi ülkelerin diplomasilerinin “yumuşak” yanını ön plana çıkardıkları belirtildi. 

Listenin ilk üç ülkesi:

1. İNGİLTERE Dergi İngiltere için “Futboldan pop müzik ve filmlere kadar uzanan alanlarda İngiltere, kendisini çekici ve ihraç edilebilir kılan bir ağırlığa sahip. Arada sırada ülkeye sahip olduklarının bir yumuşak güç açısından ne kadar değerli olduğunun hatırlatılması gerekiyor” yorumunda bulunuyor. 2012 Olimpiyatları’na başkent Londra’nın ev sahipliği yapması ve ünlü yönetmen Danny Boyle’un hazırladığı görkemli açılış töreninin olumlu etki yarattığı belirtiliyor. Harry Potter serisi, James Bond filmeleri, kraliyet ailesi ve bu yıl ilk Grand Slam’ini kazanan tenisçi Andy Murray İngiltere’nin “yumuşak güç” unsurları arasında sayılıyor. 

Sayılarla İngiltere 

Elçilik sayısı: 150 

Turist sayısı: Yılda 29 milyon 

En iyi film festivallerinde yarışan film sayısı: 41 

Yabancı muhabir sayısı: 1,500 

Son yaz ve kış olimpiyatlarındaki madalya sayısı: 66 

Düşünce kuruluşu: 286 

Yabancı öğrenci sayısı: 370 bin 

Yabancı ülkelerde bir numara olan albüm sayısı: 22 

2. ABD Dergi, Barack Obama ve Mitt Romney arasında çekişmeli ve sert geçen başkanlık yarışının ülkenin yumuşak gücüne zarar verdiğini belirtiyor. Ancak NBA basketbol ligi, Taylor Swift gibi pop yıldızları, dünyanın dört bir yanında rekorlar kıran Homeland dizisi ABD’nin eğlence alanındaki yumuşak gücünü sağlam tuttu. 

Sayılarla ABD 

Elçilik sayısı: 169 

Üyesi olduğu uluslararası kuruluşlar: 72 

İmzaladığı çevre anlaşmaları: 23 

En iyi film festivallerinde yarışan film sayısı: 111 

Turist sayısı: Yılda 62 milyon 

Yabancı muhabir sayısı: 2 bin 918 

3. ALMANYA Dergi Almanya’nın Euro Bölgesi krizindeki liderliği ve iş dünyasındaki markaları ile güç kazandığını belirtiyor. Şansölye Angela Merkel, açıkça yetkilerin kendisinde olduğunu göstererek ülkesini risklerden uzak tuttu. Goethe Enstitüsü ve Bundesliga’nın da etkisi önemli. 

Sayılarla Almanya 

Elçilik sayısı: 153 

Turist sayısı: Yılda 28 milyon 

En iyi film festivallerinde yarışan film sayısı: 14 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yer sayısı: 37 

Son yaz ve kış olimpiyatlarındaki madalya sayısı: 74 

Kim hangi sırada? 

1- İngiltere 

2- ABD 

3- Almanya 

4- Fransa 

5- İsveç 

6- Japonya 

7- Danimarka 

8- İsviçre 

9- Avustralya 

10- Kanada 

11- Güney Kore 

12- Norveç 

13- Finlandiya 

14- İtalya 

15- Hollanda 

16- İspanya 

17- Brezilya 

18- Avusturya 

19- Belçika 

20- Türkiye 

21- Yeni Zelanda 

22- Çin 

23- Portekiz 

24- İrlanda 

25- Polonya 

26- Singapur 

27- Meksika 

28- Rusya 

29- İsrail 

30- Tayland 

TÜRKİYE’NİN YUMUŞAK GÜCÜ 

Ekonomi ve diziler etkili 


Monocle’ın geçen seneki listesinde 23’üncü olan Türkiye, bu yıl 20’nci sıraya yükseldi. Türkiye için şu yorum yapıldı: “İstikrarlı yükselişine devam eden Türkiye ilk defa listemizde ilk 20’ye girdi. Yeni üsler arayan küresel şirketler artan şekilde İstanbul'a bakıyor, Türk Havayolları daha maceracı rotalar ekliyor ve ülkenin pembe dizileri Avrupa’da yeni izleyiciler kazanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a yönelik büyük planlarının belki hayata geçirilmesi zor olabilir, ancak hırslı olduğu kesin. Gelecek yıllardaki mücadelesi muhafazakar güçlerin Türkiye’nin etkileyici demokratik gelişimi, ekonomik büyümesi ve sosyal liberalizmini engellememesi olacak. Giderek artan şekilde istikrarsızlaşan komşular da sorun olabilir.” 

2012’nin süperstarları 

Monocle, ülkelerin yanı sıra 2012’de dünyayı etkileyen “süperstar”ları da seçti. 

Usain Bolt (Atlet) 

“Dünyanın en hızlı adamı olmak her zaman ünlü olmak anlamına gelmez. Maurice Greene ya da Donovan Bailey’yi hatırlamıyorsunuzdur. Önemli olan Bolt’un rekorları kırıp altın madalyaları alırken gülümsemesi, omuz silkmesi.” 

PSY (Şarkıcı) 

“PSY, Güney Kore’nin imajı için LG plazma televizyonlar ya da Hyundai arabalardan çok daha fazla şey yaptı.” 

Ryan Gosling (Oyuncu) 

“İndie çocukken Hollywood kahramanına dönüşen Gosling, Kanada’nın artistik yeteneklerinin sadece kabare söylemekten ibaret olmadığını gösterdi. Ancak onun Amerikalı olduğunu zannetmiyorsanız.” 

Sofie Grabol (Oyuncu) 

Domuz pastrımasından bu yana Danimarka’nın en başarılı ihracatı. “The Killing” dizisinin yıldızı Danimarka’ya karanlık yüzünü gösteriyor ancak canlandırdığı Sarah Lund karakteri ülkesinin yumuşak gücü için büyük bir atış sağladı. 

Kaynak: Milliyet

Hiç yorum yok: