18 Kasım 2012 Pazar

Greenpeace Açıkladı: Dünyaca Ünlü Giyim Markalarının Ürünleri Zehirli Kimyasallar İçeriyor


Uluslararası çevre örgütü Greenpeace tarafından bugün yayımlanan rapor, dünyaca ünlü giyim markalarının ürünlerinin zehirli kimyasallar içerdiğini ortaya koydu.

Ürünleri test edilen markalar arasında Zara, Benetton, Tommy Hilfiger, Levi's, C&A, Mango, Celvin Klein gibi tekeller de yer alıyor. Markaların ürünlerinde tespit edilen kimyasallar, doğaya karıştığı zaman kansere ve hormon bozukluğuna neden olabiliyor.

Greenpeace Uluslararası tarafından uzun süreli incelemeler sonucunda hazırlanan, "Zehirli Giysiler" raporu 141 parça giysi üzerinde yapılan testler sonucu oluşturuldu. Rapor, zararlı kimyasallar kullanan tekstil üretim tesisleri ile bu ürünleri satan firmalar arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor.

Test edilen ürünlerin büyük bir çoğunluğu az gelişmiş ülkelerde üretildi.

Ürünler arasında kadın ve erkekler için hem yapay hem de doğal ipliklerden üretilmiş kumaş ve kot pantolon, tişört, elbise ve iç çamaşırları bulunuyor. Bu ürünlerde tespit edilen zararlı kimyasallar ya ürünlerde malzemeye katılıyor, ya da imalat aşamasında kullanılıyor.

Greenpeace Akdeniz'den Tarık Nejat Dinç, ZARA markasının ürünlerinde hem hormonal bozukluklara hem de kansere neden olan kimyasallara rastlandığını hatırlattı, "Dünyanın en büyük moda zinciri olarak Zara'ya düşen, acilen harekete geçerek, tüm tedarik zincirini ve ürünlerini zehirli kimyasallardan arındırmak ve bu konuda önder olmaktır" dedi.

(etha/greenpeace)

Kaynak: baskahaber.org

Hiç yorum yok: