1 Haziran 2012 Cuma

Gerçeğe Dönüşen Distopya

Neil Postman’dan Distopyalar Arası Bir Karşılaştırma: Televizyon Öldüren Eğlence

Yirminci yüzyılın en önemli distopya eserlerinden ikisini, George Orwell‘in kaleme aldığı 1984 (Nineteen Eighty-Four) ve Aldous Huxley‘nin Cesur Yeni Dünya (Brave New World) eserlerini bugün yan yana koyup inceleseydik nasıl bir sonuç çıkartırdık?


Neil Postman 1985 yılında – Orwell’in öngördüğü distopya kurgusunun geçtiği tarihin tam da bir yıl sonrasında – böylesi bir entelektüel çabaya girişti ve geç yirminci yüzyılın esansının Huxley tarafından daha isabetli bir biçimde tahayyül edildiği sonucuna vardı.

Bu distopyaların hangisinin günümüzdeki vaziyete ilişkin daha doğru tahminler yürüttüğü tartışmasına girmeden, Neil Postman’ın eserinden yararlanılarak Stuart McMillen tarafından tasarlanan görselin Türkçe’ye çevrilmiş halini yayınlıyoruz.*************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************


********************************************************************************
Kaynak: Edebiyat Haber

6 yorum:

Leylək Xəlifə dedi ki...

Yeni blogunu çok beğendim. Hayırlı olsun. "1984" romanını geçenlerde aldım ama daha okuyamadım. Sırasını bekleyen onca kitaptan biri de o :) Okuduktan sonra bu yazıya bir daha döneceğim :)

7.oda dedi ki...

Merakla bekleyeceğim okuduktan sonraki yorumunu.
Ben de Neil Postman'ın Televizyon Öldüren Eğlence kitabını alınacak kitaplar listeme yazdım :)

Cemil dedi ki...

Güzel bir çalışma olmuş bu...
Sanırım bu iki eğilimin karışımından oluşuyor şimdi dünya.
İkisi de mevcut bu öngörülerin. Gerçi bir öngörü olmaktan çıktılar değil mi?

7.oda dedi ki...

evet öngörü gerçek oldu..
ben şöyle düşünüyorum:
çoğunluk Orwellin distopyasında gerçekliğe büründü, bizim gibi azınlık da Huxley'in..

Rimedzo dedi ki...

Huxley'in distopyası şu andaki toplumumuzun oldukça büyük bir kesimi için geçerli... Zaten böyle böyle oyalıyorlar gelişmek isteyen ve potansiyeli olan toplumları... Bu iki öngörüyü okurken aklıma Jules Verne ve Denizler Altında Yirmi Bin Fersah geldi... Kulvarlar farklı olsa bile hepsinin hayalgücü çok geniş...

7.oda dedi ki...

hayal gücü geniş.. dünya daha da geniş.
her şeyi hayalden (ütopik/distopik) gerçeğe dönüştürüyor :)