29 Haziran 2012 Cuma

İntihar Eden Yazar ve Şairler Listesi 1: Jerzy Kosiński

Jerzy Kosiński 

(14 Haziran 1933 – 3 Mayıs 1991)

Musevi ve Polonya asıllı, Amerikalı yazar Polonya'nın ikinci büyük şehri Łódź'da doğdu. II. Dünya Savaşı sırasındaki bir çocukken, Doğu Polonya'da Katolik bir Polonyalı ailenin yanına sahte bir kimlikle sığındı. Bir Katolik rahibi sahte bir vaftiz sertifikası çıkarmıştı, savaş sırasında Polonya Katolik Kilisesi'nin yaptığı olağan bir uygulamaydı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Kosiński ailesine kavuştu ve tarihle siyaset dalında 1957'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmeden önce Polonya'da derece kazandı. 1955-1957 yılları arasında Varşova Bilimler Akademisi'nde asistan olarak görev yapan Kosinski, Ford bursuyla ABD'ye gitti. Psikoloji doktorasını yaptıktan sonra, Wesleyan ve Princeton üniversitelerinde ve Yale Üniversitesi'nde öğretim üyeliklerinde bulundu. 1962'de Amerikalı çelik imparatoriçesi Mary Hayward Weir ile evlendi. 

İlk yazılarını 1960 yılında Joseph Novak takma adıyla yayımladı. Kosiński'nin en bilinen romanları arasında 1965 tarihli Boyalı Kuş ve 1971 tarihli Orada Olmak sayılabilir. 

Hal Ashby 1979 yılında 'Orada Olmak' romanından uyarlama 'Being There' adlı filmi çekti ve başrolü de Peter Sellers oynadı. Senaryosu da Kosiński tarafından yazılmıştı ve 1980 yılında British Academy of Film and Television Arts (İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi) tarafından en iyi senaryo ödülüne layık görüldü. Ayrıca Amerika Yazarlar Derneği tarafından en iyi Another Medium'dan uyarlanmış komedi ödülünü de aldı. 

Kosiński 3 Mayıs 1991 günü intihar etti. İntihar öncesi yazdığı ayrılma notunda şu cümleler yazıyordu: 
"Her zamankinden daha uzun bir süre uyuyacağım. Buna sonsuzluk deyin."

Eserleri: 
Boyalı Kuş
Bir Yerde (1971) Roman 1979'da sinemaya da aktarıldı.
Şeytan Ağacı 
İhtiras Oyunu
Kör Randevu
Boşluk
Çelik Bilye Adımlar


Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kosi%C5%84ski

Hiç yorum yok: