15 Nisan 2013 Pazartesi

Şehir Festivali / İstanbul Calling

Müzik bizi çağırıyor
Şahsi müzik geçmişinizi bir kurcalayın, en unutulmaz konser anlarınızı bir deftere not edin. Şimdi 2013 için bu defterde bolca boş sayfa ayırın. Çünkü o sayfalar, 2013 yazı biterken Vodafone Istanbul Calling konserlerinden anılar ile dolacak. 
 
Pozitif Live tarafından gerçekleştirilecek konserlerin detaylarını konuşmak için senelerdir firmanın müzik direktörlüğünü yapan Murat Abbas ile Babylon Lounge'da buluştuk. "Mabbas" olarak tanıdığımız Murat Abbas önce stresli bir şekilde bu konserler serisinin nasıl ortaya çıktığını anlattı:
"Bizim aklımızda her zaman bir 'şehir festivali' fikri vardı. Uzun süreye yayılan, sadece müzikle sınırlı kalınmayacak bir festival düşünüyorduk. Bu seneki konserlerimizi planlarken henüz bir sponsorluk görüşmesi yapmamıştık ve bu konserler serisine isim arıyorduk. Bir sabah evden çıkarken tişörtümdeki 'London Calling' yazısını gördüm ve 'İstanbul Calling' adı geldi aklıma. Hemen isim haklarını aldık ve yola devam ettik. Sonra yolumuz zaten iletişim içinde olduğumuz Vodafone ile kesişti."


IRON MAIDEN'İN EN İYİ ŞARKILARI

Festivalin Mabbas için en önemlisi, 26 Temmuz günü BJK İnönü Stadyumu'nda gerçekleşecek Iron Maiden konseri. Bu konserin 2 büyük anlamı var: İlki, bu konser Iron Maiden'ın en iyi şarkılarının çalındığı turne kapsamında gerçekleşecek, bir "Greatest Hits" konseri. İkincisi, bu konser İnönü Stadyumu'nun göreceği son konser olacak. Çocukluğumuzdan beri çok güzel konserlere ev sahipliği yapmış stadyum yenilenmeden önce Iron Maiden için dolup taşacak. "Konser sonrasında İnönü'ye veda niteliğinde bir şey yapacak mısınız" diye sordum ama henüz kesin bir fikirleri yok. Çünkü önce Iron Maiden ile görüşüp onay almaları gerek. Sembolik de olsa bir vedanın yapılacağı belli. Bütün konserler için yurtdışından talep var tabii ama bu kez sadece Balkanlar'dan ve Doğu Avrupa'dan değil Irak'tan İran'dan gelecek çok kişi olacak gibi görünüyor.

'BİLET FİYATLARI CAN ACITMAYACAK'

120 gün sürecek festival boyunca yan etkinlikler, başka küçük konserler, paneller, sergiler gerçekleşecek. "Bu kadar çok konsere dar bütçeli müzikseverin bütçesi nasıl dayanacak" konusunu da düşünmüş Pozitif Live. "Sonuçta sadece bizim konserlerimiz değil, özellikle yaz boyunca başka büyük konserler de var. Bu yüzden herkesin istediği konsere gitmesi için kombine biletlerimiz, indirimlerimiz olacak" diyerek müjdeyi verdi Mabbas. Zaten Garanti Bankası kredi kartları ile alınan biletlerin yüzde 20 indirimli olacağı şimdiden belli.


Röportaj: Heja BOZYEL / Haber Türk


Hiç yorum yok: